ତଥ୍ୟ ଚୋରି ପାଇଁ ଭୟଭୀତ କି ? ଲକ ହୋଇପାରିବ ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ
adhara locked and link

ଆଧାର ହେଉଛି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଭାରତୀୟ ଅନନ୍ୟ ଚିହ୍ନଟୀକରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂଖ୍ୟା । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଭାରତର ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପରିଚୟର ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ କାମ କରିବ । ଡାକ ବିଭାଗ ଜରିଆରେ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଆଧାର ପତ୍ର ବା ଭାରତୀୟ ଅନନ୍ୟ ଚିହ୍ନଟୀକରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ୟୁଆଇଡିଏଆଇ) ୱେବସାଇଟରୁ ଡାଉନଲୋଡ କରାହୋଇଥିବା ଇ-ଆଧାର ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ ପରିଚୟର ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣଯୋଗ୍ୟ। ହେଲେ ଅପ୍ପନ ଜାଣନ୍ତିକି ବର୍ତମାନ ଏହାକୁ ଲକ କରିବାର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା କେହି ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ର ଅପବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଆଧାର କାର୍ଡ କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ପରିଚୟ ପତ୍ର ନୁହେଁ, ଏହା ମଧ୍ୟ ସେହି କାର୍ଡ ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରୁ ଗାଡି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଣନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ। ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ଠାରୁ , ଆଡମିଶନ ନେବାକୁ ପଡିବ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଦରକାର ।

ଆଧାର କାର୍ଡ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ଧାରଣ କରିଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ଆମର ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ସ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେପରିକି ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ, ଆଇରିସ୍ ଏବଂ ମୁହଁ ଚିତ୍ର । ଆଜିର ଯୁଗରେ ଡାଟା ଗୋପନୀୟତା ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ବିଷୟରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟରେ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଥିବା ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ତଥ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହିପରି ଅନେକ ମାମଲା ପ୍ରତିଦିନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସେ ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡର ଅପବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଧାର କାର୍ଡଧାରୀ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ସେ କିପରି ତାଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ କାର୍ଡରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବେ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡର ଅପବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

UIDAI ଏହି ବିଶେଷ ସୁବିଧା ଦେଇଥାଏ । UIDAI ଯଥା ଭାରତର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ପ୍ରାଧିକରଣ ଭାରତର ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଏହା ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଧାର କାର୍ଡ ଲକ୍ ଏବଂ ଅନଲକ୍ କରିବାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଥାଏ । ଥରେ ତୁମେ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଲକ୍ କର, ତେବେ କାର୍ଡର ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ଲକ୍ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ କେହି ଏହାକୁ ଅପବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ତଥାପି, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ନିଜ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ନିଜେ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜେ ଏହାକୁ ଅନଲକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଆଧାର କାର୍ଡକୁ କିପରି ଲକ୍ ଏବଂ ଅନଲକ୍ କରିବେ?
ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ପ୍ରଥମେ UIDAI- www.uidai.gov.in ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।
ଏଠାରେ ‘ମୋ ଆଧାର’ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାପରେ ‘ଆଧାର ସେବା’ କୁ ଯାଆନ୍ତୁ ।
ତା’ପରେ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଲକ୍ / ଅନଲକ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଆଯାଇଥିବା କ୍ୟାପଚା କୋଡ୍ ସହିତ ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କର ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ, OTP ପଠାନ୍ତୁ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରନ୍ତୁ।
ତା’ପରେ ଆପଣଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେOTP ଆସିବ, ଯାହାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମର ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଡାଟା ଲକ୍ / ଅନଲକ୍ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ରହିବ ଯାହାକୁ ତୁମେ ବାଛିବାକୁ ପଡିବ ।
ଲକ୍ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରି, ତୁମର ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଡାଟା ଲକ୍ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ତୁମେ ଅନଲକ୍ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ମାତ୍ରେ ଅନଲକ୍ ହୋଇଯିବ ।

Share this story