ଜେଲ୍‌ରୁ ବାହାରକୁ ଆସି ଏହି ଝିଅଟିର ନାମ ବଦଳାଇଲେ ରାମ୍ ରହୀମ୍, ଏବେଠାରୁ ଏହି ନାମରେ ଜଣା ହେବେ ହନିପ୍ରୀତ୍….
ram rahim daughter hanpriti

ପାରୋଲରେ ଜେଲରୁ ବାହାରିଥିବା ଡେରା ସଚ୍ଚା ସୌଦା ମୁଖ୍ୟ ଗୁରୁମିତ ରାମ ରହୀମ ସିଂ। ବୁଧବାର ଦିନ ନିଜ "ପୋଷ୍ୟ କନ୍ୟା" ହନିପ୍ରୀତ ଇନ୍ସାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ନାମ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ହନିପ୍ରୀତ ରାମ ରହୀମଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଝିଅ ନୁହଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ସାବତ କନ୍ୟା ବୋଲି କୁହନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଅନେକ ଥର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ।ଭବିଷ୍ୟତରେ ହନିପ୍ରୀତ ବର୍ତ୍ତମାନ "ରୋହାନି ଦିଦି" ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଗୁରୁମିତ ରାମ ରହୀମ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା ସହଜ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ୨୦୧୭ ରେ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପରେ କଥିତ ଧର୍ମଗୁରୁ ରାମ ରହୀମ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ।

ଗୁରୁମିତ ରାମ ରହୀମ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମ ଝିଅର ନାମ ହନିପ୍ରୀତ । ତେଣୁ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ‘ଦିଦି’ ବୋଲି ଡାକନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଏହା ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଯେ, ସମସ୍ତେ ‘ଦିଦି’ ହୋଇଥାନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ତାଙ୍କ ନାମ ରୁହାନି ଦିଦି ରଖିଛୁ । ଆଉ ଉଚ୍ଚାରଣ ସହଜ କରିବାକୁ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ‘ରୁହାନି ଦିଦି’ ଓରଫ ‘ରୁହ ଦି’ ନାମକରଣ କରିଛୁ ।

ବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପରେ ରାମ ରହୀମ ୨୦୧୭ ମସିହାରୁ ସୁନାରିଆ ଜେଲରେ ରହିଛନ୍ତି । ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରେ ରାମ ରହୀମ ଜେଲରୁ ବାହାରିଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ରାମ ରହୀମଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ହରଜିତ କୌରଙ୍କ ନିବେଦନ ଅନୁଯାୟୀ ପାରୋଲ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ତାଙ୍କ ୮୫ ବର୍ଷିୟ ବୃଦ୍ଧା ମା ହୃଦୟ ରୋଗରେ ପିଡିତ । ଏଥିରେ ସେ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ମଧ୍ୟ ।

ଏଥିସହ ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ୟ କନ୍ୟାଙ୍କ ବିବାହ ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ପାରୋଲ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୭ ରେ, ରାମ ରହୀମ ଦୁଇ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ୨୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଥିଲେ । ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ରେ, ପଞ୍ଚକୁଲାର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସିବିଆଇ କୋର୍ଟ ୧୬ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସାମ୍ବାଦିକ ରାମ ଚାନ୍ଦ ଛତ୍ରପତିଙ୍କ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ରାମ ରହୀମ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ତିନିଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଥିଲେ ।

Share this story