ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଯୌନ ଇଚ୍ଛା କମ ହେଉଛି କାହିଁକି ? ପୁରୁଷମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଥରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛରେ ଥିବା ବଡ କାରଣ

man sex

ଯୁବ ଅବସ୍ଥାରେ ପୁରୁଷମାନେ ସତେଜ ଥାନ୍ତି । କିନ୍ତି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ସହିତ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ହରମୋନର ସ୍ତର କମିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଏହି ଯୌନ ହରମୋନର ଅଭାବ ହେତୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ଯୌନ ସମ୍ଭନ୍ଧର ଲକ୍ଷଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କେତେକ ଏହାକୁ ଭଲଭାବେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେବେ ସେହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଚାଲନ୍ତୁ ।

ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ହେଉଛି ଏକ ଯୌନ ହରମୋନ୍, ଯାହା ପୁରୁଷଙ୍କ ଶରୀରରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ । ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ହରମୋନର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ଲିବିଡୋ (ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ୍) ବୃଦ୍ଧି କରିବା । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ ।

ଏହି ହରମୋନ୍ ସେମାନଙ୍କର ଯୌନ ବିକାଶ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ । ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକରୁ, ଶରୀରରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନର ଅଭାବ ହେଲେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ।

ବାସ୍ତବରେ, ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ସମୟରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନର ଅଭାବ କେତେକ ଚିକିତ୍ସା ସମସ୍ୟା କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ, ଯେପରିକି ମଧୁମେହ ପ୍ରକାର ୨ (ଡାଇଭେଟିସ୍‌ ଟାଇପ୍‌ ୨) ଏବଂ ମୋଟାପଣ ସହିତ ଜଡିତ । ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର କେବଳ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ଫଳରେ ଜଣାପଡ଼ିପାରିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ହରମୋନର ସ୍ତର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଜାରି ରଖିଥାଏ । ଏହାର ସ୍ତର ବେଳେବେଳେ କମ୍, ବେଳେବେଳେ ଉଚ୍ଚ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ସେତେବେଳେ ଯୌନ ସମ୍ଭୋଗ ରଖିବାକୁ ଇଛା ହୁଏ ନାହିଁ ।

କେଉଁ ବୟସରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର କମିଯାଏ?

ହାରାହାରି, ପୁରୁଷମାନଙ୍କରେ ୪୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ, ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଲାଗେ । କିନ୍ତୁ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନର ସ୍ତର କ’ଣ ହେବା ଉଚିତ ତାହା କହିବା ଟିକେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ, କାରଣ ଖାଦ୍ୟ, ବିଏମଇ, ମଦ୍ୟପାନ, ରୋଗ, ଔଷଧ ଏବଂ ବୟସରେ ଥିବା ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ କାରଣରୁ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ ସ୍ତର ପ୍ରତିଦିନ ବଦଳିଥାଏ ।

Share this story