୫ଟି ଲକ୍ଷଣ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଇପାରେ
debates deses

ମଧୁମେହ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଏଭଳି ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟୁଛି, ଯାହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ତୁମର ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି । ହଁ, ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କେହି କୌଣସି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ । ଯଦିଓ ଲୋକମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ରୋଗ ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଦିଏ । ମଧୁମେହ ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟେ, ଯାହା ସୁଗର ହଜମ ନହେବାର ଲକ୍ଷଣ । ତେବେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସୁଗର ହଜମ ନକରିବାର 5 ଟି ଲକ୍ଷଣ ।

ଅଧିକ ମିଠା ଖାଇବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ହେବା – Sugar Cravings : ଶରୀରରେ ସୁଗର ହଜମ ନହେବାର ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ମିଠା ର ଲାଳସା ବୃଦ୍ଧି । ମିଠା ପାଇଁ ଲୋଭ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ ଯେତେବେଳେ ସୁଗର ହଜମ ହେବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଏହାର ଲୋଭ ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ଖରାପ ସୁଗର ମେଟାବୋଲିକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେତୁ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତାର ଲକ୍ଷଣ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଲୋଭକୁ ବଢାଇଥାଏ ।

ଅଧିକ ହାଲିଆ ଲାଗିବା – Fatigue : କ୍ଳାନ୍ତି ମଧ୍ୟ କମ୍ ସୁଗର ମେଟାବୋଲିଜିମର ଏକ ଲକ୍ଷଣ । ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ସୁଗର ହଜମ କମିଯାଏ, ଏହା ଥକ୍କାପଣ ଆରମ୍ଭ କରେ । ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଶୋଇଥାନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ସୁଗରକୁ ହଜମ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନିଦରୁ ଉଠିଥାଅ ସୁଗର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ଅଭାବରେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଥକାପଣ ଏବଂ ଝାଳର କାରଣ ହୋଇପାରେ ।

ପେଟର ଚର୍ବି ବୃଦ୍ଧି – Belly Fat : ପେଟରେ ଚର୍ବି ବୃଦ୍ଧି ଶରୀରରେ ସୁଗର ହଜମ ନହେବାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ । ପ୍ରକୃତରେ, ଯେହେତୁ ଶରୀରରେ ସୁଗର ହଜମ ହୁଏ ନାହିଁ, ଏହା ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ପେଟର ଚର୍ବି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପେଟର ଚର୍ବି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି, ତେବେ ସତର୍କ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ମଧୁମେହର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ ।

ଚର୍ମ ର କଳାପଣ ବଢିବା – Skin Darkening : ଚର୍ମର କଳାପଣ ସୁଗର ନ ହଜମ ହେବାର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ । ଗାଢ ଚର୍ମ ରଙ୍ଗ ହେଉଛି ଏକ ସଙ୍କେତ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ସୁଗର ହଜମ କରୁନାହି । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ବେକ, ବାହୁ, ଅଣ୍ଟା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଚର୍ମର ଏକ ଗାଢ଼ ପ୍ୟାଚ୍ ଭାବରେ ଦେଖାଇପାରେ । ଯାହା ରକ୍ତରେ ଇନସୁଲିନ୍ ସହିତ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ ନକରିବାର ସଙ୍କେତ ଅଟେ । ଏହା ପ୍ରାୟତ ପ୍ରିଡିବେଟିସ୍ ର ଲକ୍ଷଣ ।

Share this story